FILTR NOVINEK DLE OBLASTI

úterý, 08 únor 2022 01:03

Slavnostní předání Ceny statutárního města Děčín

Napsal(a)

Slavnostní předání Ceny statutárního města Děčín, ocenění za záchranu života a ocenění neúspěšnějších sportovců za rok 2021 proběhne letos on-line.

„Protože aktuální pandemická opatření nedovolují předat ceny na plnohodnotném slavnostním galavečeru, rozhodli jsme se po úspěšném loňském přímém přenosu, který měl vysokou sledovanost, slavnostně vzdát hold oceněným touto formou,“ říká náměstek primátora Martin Pošta (Volba pro Děčín).

Přímý přenos z obřadní síně magistrátu bude možné sledovat na YouTube kanále Město Děčín, a to v pátek 11. února 2022 od 17 hodin.

Ocenění sportovci

Ocenění si převezmou vybraní sportovci. Loni na podzim město Děčín vyhlásilo anketu Nejúspěšnější sportovci statutárního města Děčín za rok 2021“. Návrhy na vítěze pak předkládaly sportovní kluby, tělovýchovné organizace či další sportovní organizace. Oceněni byli sportovci v těchto kategoriích: mládež – jednotlivci; mládež – kolektiv; dospělí – jednotlivci; dospělí – kolektiv; trenér / trenérka; osobnost – cena za celoživotní činnost v oblasti sportu.

Cena města

Po dvouleté přestávce udělilo letos město Cenu statuárního města Děčín. Oceněnými jsou Jan Bučina a Josef Herclík. Jan Bučina získal cenu za dlouholetou kulturní činnost ve městě i za hranicemi města Děčín, Josef Herclík pak za celoživotní přínos sportu, konkrétně volejbalu nejen v Děčíně, za celoživotní práci s dětmi a mládeží a také za práci na volejbalové metodice a zaškolování nových trenérů.

„Těší mě, že se po dvou letech Cena města opět vrátila a my můžeme ocenit zrovna pana Bučinu a pana Herclíka. Obou si nesmírně vážím. Především za to, že dělají čest našemu městu s hrdostí, pílí sobě vlastní a přináší inspiraci pro další generace,“ uvedl Martin Pošta.

Komise pro posuzování návrhů vybírala celkem z 11 kandidátů. Při posuzování byla stanovena následující kritéria: přínos pro Děčín, přínos pro ČR, popularita a také jiné mimořádné zásluhy. Navržené doporučila nejprve rada města, poté schválilo zastupitelstvo města. Oba pánové dostanou pamětní diplom a také finanční odměnu ve výši 10 tisíc korun.

Cena za hrdinství

Vedení města se také rozhodlo udělit cenu za záchranu lidského života Davidu Duchoňovi. Loni v dubnu došlo před jednou hodinou odpoledne v Děčíně I z důvodu technické závady na padáku k pádu paraglidisty přímo do řeky. Proud řeky byl tak silný, že muže začal unášet. Paraglidistovi se naštěstí podařilo zachytit o bójku blízko železničního mostu.

Celou situaci ze břehu sledoval právě David Duchoň. Neváhal a okamžitě skočil do vody, aby pomohl vyčerpanému paraglidistovi udržet se nad hladinou, než dorazí záchranáři.

„Učinil tak za nasazení vlastního života a zdraví,“ uvedl primátor města Jiří Anděl (ANO).

Následně pak složky IZS zajistily bezpečné nalodění sportovce z vody. Cenu pro Davida Duchoně schválili také na doporučení rady zastupitelé města, náleží mu opět pamětní diplom a peněžní odměna ve výši 10 tisíc korun.

Přečteno: 812 x