FILTR NOVINEK DLE OBLASTI

pondělí, 20 květen 2024 14:24

ČP Račice + Pastviny

Napsal(a)

Tryskem uhání letošní sezona kanoistických závodů. Zatímco nejmladší závodníci z kategorií benjamínků vycestovali na východočeskou přehradu Pastviny nedaleko Žamberka, ostatní starší sportovci od žáků až po dospělé zamířili na další pohárové klání znovu do Račic, kde se tentokrát představili také slovenští závodníci při společném Česko-Slovenském závodě.

Na Pastvinách byl nejúspěšnějším děčínským zástupcem opět Richard Válek, který oba své starty v singlech na 200 i 500m přetavil ve zlaté medaile. Mezi jedenáctiletými si pak sáhli na medaile i Josef Málek a Tomáš Bílý, když se oba podělili o bronzy, jeden na 200m a druhý na pětistovce.

Těsně za medailovými pozicemi na 4.pozici skončil deblkajak Tomáš Valenta – Richard Válek i T.Valenta na singlu na dvoustovce.

V Račicích se dospělí utkali o místenky na ME a také MS a ME do 23 let, ostatní kategorie získávaly body do pořadí ČP a žebříčků pro výběr do Sport.center mládeže. Tvrdá konkurence slovenských závodníků často znamenala, že již pouhý postup do finále byl v národním pořadí prakticky bojem o medaili.

Nejlepším výsledkem se prezentovali Jakub Nyari a Jakub Kremla v žákovském deblu, když dojeli na 6.místě, které znamenalo 4.příčku mezi českými posádkami. V nabitých singlových závodech se do finále prosadili Jakub Nyari, Karolína Kofroňová a Jakub Musil. Tam sice už na své soupeře nestačili a všichni tři shodně skončili na 9.místě, ale v národní konkurenci to vyneslo parádní 4. a 5. místa. Při nedělních závodech v novém formátu na kilometr s hromadným startem se pak znovu dokázali pohybovat na hraně elitní desítky celkového pořadí a bezpečně v TOP 10 mezi českými zástupci. Další pěkné výsledky ve druhé desítce přidali František Málek, Jakub Kremla, Nykyta Poddubnyi, Michal Florián, Adam Musil a Vendula Pavlišová.

Ze závodů dospělých si reprezentační dres pro letošní vrcholné soutěže vyjela jak děvčata Kateřina Zárubová s Adélou Házovou, tak i po výrazném výkonnostním vzestupu Vladimír Cerman. Všichni tři by se měli během června a července představit v Szegedu při ME, v Bratislavě při ME“23“ a také v bulharském Plovdivu při MS“23“, kde především děvčata chtějí ve své poslední sezoně v této věkové kategorii navázat na loňský bronz z Auronza.