středa, 02 září 2020 21:36

RUNFEST, Děčínský JAW.cz půlmaraton, Běh u Červeného vrchu

Napsal(a)

Týden plný běhu

V úplném závěru prázdnin začala nejnáročnější část organizace sportovních akcí pro spolek Konkordia Děčín. V důsledku Covidové krize došlo k častým přesunům jarních akcí do nynějších termínů a tak nyní je všude přesportováno. Těmi prvními akcemi, které v aktuální době KONKORDIA Děčín organizovala, byly dva závody. Nejprve to byl čtvrtý závod běžeckého seriálu Modrá stuha - Běh u Červeného vrchu a pak poslední srpnovou neděli hlavní akce roku 2020 Děčín RUFFEST 2020 – Děčínský JAW.cz půlmaraton.

Nejprve k běhu u Červeného vrchu, kde proběhl 2. ročník. Závodu v atraktivním prostředí lesního hřebenu mezi městskými čtvrtěmi Děčína, Jalůvčím a Škrabkami se letos zúčastnilo 33 běžců a běžkyň. Dvouokruhový závod v délce 7,2 km zvládl nejlépe přední ústecký běžec Petr Zuda v čase 29:21 s více než dvouminutovým náskokem před Jiřím Vlčkem z VitaSport.cz a Joseefem Valešem z Jablonce nad Nisou. Sedmou pozici pak obsadila první žena, rovněž elitní závodnice Ústeckého kraje závodící za USK Provod Ústí nad Labem Jarmila Sobecká, která doběhla v čase 34:41. Závodníci si závod určitě užili, o čemž svědčí i vyjádření jednoho ze závodníků Pavla Schayny „Byly to takové děčínské Alpy“.

Následný nedělní závod byl plný očekávání, určitě i tím, že předpověď počasí nevěstila nic dobrého a naopak mnoho deště. Ale naštěstí se počasí umírnilo a takřka celou neděli během dne bylo, s výjimkou dětských běhů, bez vody s ideální běžeckou teplotou. Krásné prostředí Mariánské louky v Děčíně bylo již po šesté centrem RUNFESTU – festivalu běhání a dalších sportovních aktivit. Letos poprvé se hlavním organizátorem stala KONKORDIA Děčín. Cílem organizátorů bylo dát této akci nový impuls a opět posunout laťku kvality o něco výše. To se snad, dle hodnocení účastníků, povedlo. Prvním krokem k tomu bylo, že se pořadatelům podařilo zajistit strategického partnera, jehož jméno se vyjímalo v názvu hlavního závodu Děčínského JAW.cz půlmaratonu. Logo opičky pak měli účastníci takřka všude – na medailích, tričkách, startovních číslech, diplomech, apod.

Nyní k vlastním závodům. Prvním startovním předskokanem půlmaratonu byla kategorie NW (Nordic Walking), což byli chodci s hůlkami, kteří se vydali již v 9:00 hod.

hodin ráno na půlmaratonskou trať. Hodinu po nich pak odstartovali ostatní závodníci hlavního závodu – Děčínského JAW.cz půlmaratonu. Závodníky na trasu po Labské cyklostezce do Těchlovic a zpět vyprovodil předjezdec - cyklista. Deset minut po nich odstartoval doplňkový běh na 5 km, který se běžel v okolí Mariánské louky. Zde se prezentovalo celkem 39 závodníků a vítězství si připsal Ramil PROFELD za čas 20:37, pak postupně dobíhali ostatní závodníci z pětikilometrové trati. Celé pole pak uzavřela Pavla Brandová v čase 38:07.

Pak již všichni přítomní napjatě očekávali vítěze hlavního závodu, ve kterém startovalo celkem 77 sportovců. Tím se stal Josef PROCHÁZKA, který pod cílovým obloukem proběhl v čase 1:19:33. Pod hodinu dvacet stlačil čas i závodník na druhém místě Jakub SKLENÁŘ, závodící za VK Slavia Děčín. Třetí místo celkově pak patřilo medailistovi i z předchozího závodu na Jalůvčí Jiřímu VLČKOVI. Nejúspěšnější ženou se na celkovém 12. místě stala opět Jarmila SOBECKÁ v čase 1:33:30. Druhé místo patřilo Veronice HERNYCHOVÉ z Jílového a třetí Saše VAŇKOVÉ z KOB Děčín.

Po celou dobu hlavního závodu se udrželo optimální počasí a teprve při vyhlášení výsledků těchto závodů začalo na oceněné závodníky a diváky pršet štěstí. Déšť pak zkrápěl děti i v odpoledních doprovodných závodech. Poděkování patří všem, kdo se na festivalu sportu a sportovních soutěžích podíleli – sportovcům, pořadatelům i partnerům závodu. Díky a na viděnou na Děčín RUNFEST 2021.